2013. július 29., hétfő

Új vizekre eveztem, Ausztráliába!

A döntésem viszonylag egyszerűen megszületett. Látnom kell Ausztráliát mielőtt elkötelezem magam valahova. Európa megvár, de 2 kölyökkel már nehezebb volna ilyen messzire menni. Egyedül vagyok, 26 éves, utolsó esély a kalandok országába menni, ahova gyerekkorom óta vágytam. Legfőképpen az imádott állatok, pompás növények, Stewe Irwin műsorai és a Nagy Korallzátony miatt. 

Nincs gyerekem, párom, házam, kocsim... Van viszont kalandvágy; felfedező, felderítő, dokumentáló kedvem és a "mennék már valahova" érzésem. Így nekivágtam ismét. 2 hétre mindig jó haza látogatni, de azután kezd elegem lenni a tétlenségből és a kilátástalanságból. Ausztrália előtt 3 hónapot töltöttem Budapesten, mégis úgy éreztem nem haladok sehova. Eljártam szórakozni, ismerkedtem, gyűjtöttem a vállalkozási ötleteket és néztem néhány munkahelyet az interneten. Valahogy egyik sem látszott kifizetődőnek. Környezetemben kevés a sikersztori, mind magánéleti, mind karrier szinten. El is ment a kedvem az egésztől, úgy éreztem menekülnöm kell.

 Választott országok: Anglia, Svájc, Ausztrália.

 A többi nem igazán érdekel már pénzkereseti szempontból. Hosszabb időt töltöttem Ausztriában, Svájcban, Amerikában, így a pár év tapasztalat után alakult ki ez a lista a 3 letelepedésre is megfontolandó országomról. Mind a 3-nál vannak ellenérvek, így egyik sem az igazi, de valahol lenni kell, de ez most nem Magyarország.

Valami jó programozó vagy IT szakmával, külföldi cégek itteni vezetőjeként, politikusként, bankárként el lehet lenni ott is (főleg ha pluszban van egy kis mellékes, csúszópénz, stb.) Ha otthon maradnék valószínűleg Pesten tengődnék egy 30-40 négyzetméteres lakásban, lenne egy átlagos 100.000-res fizetésem (vendéglátás), meg masszőrködnék meg műkörmöket építenék mellékállásban. Mindig lenne valami baromság, amit tanulnék, de haszna nem sok lenne. Csak egy újabb tanfolyam. Lenne egy kutyám a városi körülményeknek megfelelően, egy 500.000  körüli kocsim. Vidéken neveltetném a szülőkkel a tanyasi csirkéimet tojásnak, meg dísznövényeket és palántákat a városi erkélyemre, mert krumpli meg koktélparadicsom ott is nőne. Azt agyon metszett fűszernövényekről és mini rózsákról nem is beszélve. A kevés szabadidőmben konditeremben sanyargatnám magam és a péntek-szombat estém valamelyikét egy-egy pubban tölteném, ahonnan csalódottan térnék haza hajnalban taxival, hogy a férjemet se itt fogom megtalálni. 2-3 hetente meg rokonlátogatással tenném változatossá a programot.


Budapest - Sydney reptér
 
Itt vagyok Sydneyben szombat óta. Módosítható repjeggyel érkeztem, kb 15.000 Ft-al volt több!, mint a hagyományos. Így bármi történekik, haza tudok repülni menni vagy éppen hosszabb ideig maradni a tervezettnél. 2013. július 13 - 2013. szeptember 5-ig szól a return repjegyem. A skyscanner.hu az egyik legjobb kereső, de ha módosítható repjegyről van szó, akkor ez onnan nem derül ki. Repjegyet telefonon intéztem a budapesti reptér honlapjáról kinézett számon, mert ott egyből meg tudták mondani módosítható-e és melyik napon van 500.000 Ft alatt. Repjegyet 300-500.000 között találtok, Sydney és Melbourne egy árban van, a többi ebben az időszakban drágább volt (pl. Newcastle vagy Canberra borsos árakon 6-700.000 Ft). 
Budapesti reptér honlapja: www.bud.hu  
Repülőjegy vásárlás: info@repjegy.hu 
Tel.: +36 1 577 62 81

A budapesti reptéren a kinyomtatott vagy telefonba felmutatott vízumot be kell mutatni (meddig érvényes), nem volt elég csak az elektronikus számsort bemutatni.
 
2-3 napig egyfolytában a megfelelő repjegyet kerestük, mivel azt mondták azzonnal kell menni a munkahelyre, amint tudok. Kiderült nem ilyen gyorsan gondolták, mert a francia Nanny (27 éves) még mindig nluk volt. Munkára hivatkozva írták, hogy a következő héten vehessenek fel, ne szombaton a reptéren. Másik megoldásként felajánlották, hogy vonattal menjek le Newcastle-be és aludjak a szüleiknél... Július 9-én kaptam meg az állást az első interjúm után. 10-én már megvettük a repjegyet és 11-én indultam is!!! Előtte egy héttel már bepakoltam, mivel erre a hétre több interjút is lebeszéltem és biztos voltam benne, hogy előbb vagy utóbb valami összejön.
  
 
A határon nem kérdeztek semmit, csak egy pultnál odaadtam az útlevelem és a repülőn kitöltött fecnit (minek jöttél és meddig), majd belepecsételték a belépés dátumát: 2013.július.13. Az 54 napos itt tartózkodásomra miért is szóltak volna?! Tényleg nem tudom meddig maradok, hogy bírom egyedül majd megint. USA-ban kétszer jött rám pánik reakció, amikor beteg voltam. Amikor egyedül vagy és betegen fekszel valahol távol mindenkitől, senki sem tud rólad, csak a recepciós és a takarító tud rádtalálni akkor kicsit bepánikolhatsz. Ez ijesztő.
Utána felvettem a csomagokat és azt még átnézték drogkereső kutyával, mielőtt széjjel eresztenének bennünket.
A város kellemesen napos és meleg (15 fok), sokszor zápor esik, felhős, de gyorsan visszatér a jó idő. Hatalmas, üde zöld füves parkok mindenütt vannak.
Narancssárga-zöld papagáj olyan gyakori itt, mint nálunk a rigó.
A család hétfőn vesz fel Sydneyben, megyünk vidékre, kezdődik a munka 3 hónapig.

Sydney


















Első hét, Hétfő éjszakai 
Sydneyben vett fel a "host family"-m, a hostelom lobbyjában találkoztunk először. Haza felé beugrottunk a kisfiúnak egy meglepetésért. Új családtag: egy dobermann (farok-fül nincs vágva, így kicsit az erdélyi kopóhoz hasonlít nekem, nincs olyan elegáns, tekintélyt parancsoló kinézete.)

 
Eltelt az első hét, a szülők szabin voltak a héten, így csak megmutogatták a környéket, voltunk Newcastleban Forgács István dockyard-jára volt a kilátás ahol ettünk (egy pizza vagy egy főétel 20-22 dolcsi, ha marha vagy bárány akkor még több, 30-35 AUD).



Körbejártuk a newcastle ingyenes múzeumot és a szépséges beach-et, ami homokos, de sok szikla van benne.
 

Az elszánt szörfösök még télen is gyakoroltak. Mellesleg megjegyezném, ha 20 C van télen akkor milyen meleg lehet nyáron?! Van egy ingyenes tengervizes úszómedence is (mint Sydneyben, csak ott 5,5 dolcsi a belépő). Kávé 3,5-5 dollár. Az árak svájciak, de mivel sok az ázsiai (négerek nincsennek Ausztrália szerte) ezért mindig lehet találni olcsó üzleteket. Húsból marha, bárány, csirke a jellemző, de inkább grilleznek, meg étterembe esznek. A héten grilleztünk, mert a nagyszülők átjöttek, meg egy haver pár és 80 AUD volt a hús, a boltba meg 200-at fizettünk.

Mi Hunter Valleyban lakunk, ez egy dombos vidák nagy zöld legelőkkel, ahol farmerek tartják marháikat, lovaikat, birkákat. Valamint híres borvidék.

Az ausztrálok sört és bort isznak. Az alkohol egyébként is rendkívül drága.

A szülők szénbányába dolgoznak, mint sokan mások errefelé. Nem ez az első család ahol a nő a világ egyik legnagyobb gépét vezeti. Liebherr hatalmas bányagépeket használnak, mivel német ezért a bal oldalon kell vezetni, helyi szokástól eltérően. Errefelé 24 órában működik a termelés. Általában 2 nappali, 2 éjszakai műszak napi 12 óra meló és utána 4 szabad.

Itt dolgoznak, NSW legnagyobb bányájában (kb 2000 embernek ad munkahelyet):
www.bhpbilliton.com
Energy Coal
Muswellbrook, New South Wales, Australia
Volt földrengés a bányában, a napokban történt. Ez kialudt vulkán.

 Sok nő dolgozik bányában a férjével megegyező műszakban (same roaster). Az anyuka "Emergency Responsible", akik a managerek utasításit követve felelősek a tisztaságért, a feladatok ellátásáért.

Szombaton családi összejövetel volt a nagymaminál, kb 80 fő volt a kislány 1. szülinapján. Gondoltam elmegyek én is, az első héten nem árt megismerni a rokonokat, ismerősöket, meg a környéket, így mindig velük tartok, amikor hívnak valahova. Először vezettem a partyra menet, a családi terepjáróval mentünk. Végig a bal oldalon maradtam, egyedül az első körforgalomba nem a jobbról jövőket figyeltem és ott rámszóltak, hogy STOOOP! :-)

Egy kis gyakorlás után menni fog, de jobban szeretnék egyedül és nem amikor a 2 szülő figyeli mit csinálok, a 2 gyerek meg visít hátul.







 
 

Mérges pókból láttam már vagy 5-öt (vöröshátú, fekete özvegy rokona), de ellenméreg minden kórházban van és ritka a haláleset (inkább idősek/gyerekek). Fehér cápa nagyon ritkán támad a keleti parton, minden haláleste inkább Nyugati-parton volt (Perth környéke). Szörfözni megszeretnék tanulni, amíg itt vagyok, úgyhogy a cápás infókról mindenkit megkérdezek.

Fura, hogy a cigit július elejétől le tudtam tenni megint. Kizárólag elhatározás kérdése. Most sem használtam tapaszt vagy más trükköket, csak egyik napról másikra abbahagytam. Megelőző napokban már csak napi 2-3 szálat szívtam, miután letettem még használtam elekromos cigit (aromás, nikotin nincs benne!) Ez segít megnyugtatni, hogy mégis van valami cigihez hasonló a szájában. Persze bármikor vissza tudnék szokni a napi 1-1,5 dobozra, de inkább sportolni szeretnék, egészségesebben élni, nem tönkre tenni magam. Hiányozni hiányzik, valószínűleg mindig is fog, de legalább több pénzem marad (10 AUD/doboz).

Furcsa aussie szokás, hogy szájra adnak csókot a rokonok egymásnak, nagymamák a gyerekeknek, szüleiknek, testvérek, stb.
 

2. hét, Hétfő
A család úgy döntött, eladják a házat és kisebbe költöznek amíg a gyerekek kicsik. Voltunk ingatlanosnál, hogy eladja ezt és ajánljon kisebb házakat a környéken (2 hálószobás). Egy ilyen ház értéke 7-850.000 AUD. Az ingatlanosnál 80.000 AUD-ért volt a legolcsóbb, de az kicsi e
egyszemélyes faházikó volt. Itt mindegyik ház faszerkezetes, újabban fémből is készül.

Kedd

Megkaptam a 300 dolláros heti zsebpénzem. Eddig semmire sem költöttem, ezt mind utazásra, örök élményt jelentő programokra teszem el. Egy része későbbi lakhatási és élelmezési költségekre, amikor innen elmegyek és új helyet keresek. 

Szerda
Már másfél órája aludni kelle a gyerekeknek. Ennek ellenére csak járkálnak ki-be a szobából és ordìt a kislány, nevezzük Mandynek. Már 

9 óra elmúlt, de Mandy még mindig nem alszik.
- Kakilnom kell! - tör be a szobámba.
- Oké, menjünk gyorsan!
Kiugrottam az ágyból, Mandy már a wc ajtóban elkezdte levenni a pizsamáját nadrágját, majd ráült a bilire. Miután elvégezte a dolgát, kiürìtettem a tartalmát a wcbe. Valami oknál fogva éppen most nem volt a tartályban vìz, ìgy a bili belsejével öblögettem a mosdóból vett vìzzel. 
- Gyere Mandy, a szobádban van törlőkendő. Tiszta kaki a feneked! 
- Ez undorìtó! - morogtam magamban.
Mandy még a bili rendezgetésével bajlódott a kézmosás után is, többszöri felszólìtásra sem volt hajlandó elhagyni a fürdőt. Lekapcsoltam a villanyt és kiléptem az ajtón. Kár volt! Épp egy szar darabkába rúgtam bele, amit Mandy már a pizsama mellett hagyott... 
- yakkk! What the fuck is that?! - kiáltottam amint valami puhára léptem a sötétben. 
Azt hittem valami játék, aztán a villanyt felkapcsolva szembesültem a ténnyel: szarba léptem és a pizsama gatya is bepiszkolódott.
- Ez extrém módon undorìtó! Belerúgtam a kakidba Mandy! - tájékoztattam őt az eseményről. A mosdótálba raktam a lábam és nyomattam rá a vizet meg a szappan, dörzsöltem a törölközővel.
- Ez rohadtul undorìtó Mandy! A földön volt a kakid és én belerúgtam! - ismételgettem.
Pizsama a szennyesbe (majd az anyja kezd vele valamit..), törlőkendőzés, új pelenka, új pizsama.. 
- Most már aludj! Szükséged van a kislámpára Mandy? - kérdeztem, hátha van 1 % edély  
- Kapcsold le a lámpát! - kérte.
- Kapcsoljam le?! - Kérdeztem meglepődve meglepetten. - Oké, lekapcsolom! Jó éjt Mandy! Reggel találkozunk! Én is lekapcsolom a lámpámat, mert alszom!
10 óra. Egy mukkot sem hallottam már jó ideje egyik szobából sem, de még nem nyugodtam meg teljesen. Micsoda stressz a gyermeknevelés! Még jó, hogy nem mentem óvónőnek vagy tanìtónak. Bár együtt lakni más egy családdal, mint ezt a foglalkozást összekeverni. Egy pedagógusnak több tekintélye van, mint egy idegennek, aki rövid időre jött a család életébe, mint "legidősebb nővér" (big sister).

- Ma este 12 órás. éjszakai műszakban leszünk, reggel 8-ra érünk haza és délután 4-ig fogunk aludni a következő éjszakai meló előtt. - vázolta fel Brian.

 Csütörtök
A gyerekeket kidobtam az oviba, a gym-es táskám otthon maradt, ìgy mehetek vissza érte. Kellemes téli nap van, 20 C, tehát ma jól esne egy kis csavargás vagy shoppingolás.

Maitland 10 percre van. Hangulatos kis város, a Hunter folyó partján. Kávézói 7:30-kor nyitnak, 15 órakkor zárnak. Péntek-szombat 9-től 22 óráig.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése