Ausztrália fentről nézve egy kiszáradt USA méretű óceánhoz
hasonlít. A Föld legszárazabb kontinense, mégis gazdag az élővilága. Legtöbb ausztrál
őshonos állat különleges, sehol máshol nem látni ilyet. Alkalmazkodott a sivatagi élethez. Például éjszaka bújnak elő, nappal pihennek a tűző nap árnyékában. Kevés vizet isznak és kevesebb energiát használnak, mint más ekkora állatok.
50 millió éve vált el Ausztrália az Antarktisztól. Északra
lökődött és elszigetelt maradt. Nedves esőerdői kiszáradtak, a szelek sivatagos
tájat alakítottak ki.
Vörös Óriáskenguru
Ausztráliában vadászható faj, mert képes túlszaporodni, illetve a farmerek marháinak és juhainak is szüksége van legelőkre. Bundája a láma bundához hasonló, de puha és gyapjas, tömött. Legelterjedtebb, legnagyobb erszényes, minden állatkertben látni. Gyorsan szaporodik, egyszerre 3 bébit is képes nevelni (különböző generációkat)Hosszú távokat képes kevés energia felhasználásával megtenni, kevés vízzel is beérve. Sivatagos területeken, nagy pusztákon él. Sokan a kertben is tartanak hobbiból. A világ többi hidegebb országában érdemesebb Szürke Óriáskengurut tartani, mert az jobban bírja a hideget.
Vörös Óriáskenguru Taronga Zoo, Sydney |
Kenguru Taronga Zoo, Sydney |
Délutáni szunyókálás az óriáskenguruknál Taronga Zoo, Sydney |
Koala
A legaranyosabb, legpuhább ausztráliai erszényes. Kedved lenni megölelgetni, simogatni, de a legtöbb helyen már nem lehet. Ausztrálián kívül ritkán látni állatkerti koalákat (Bécsben van például), mert fenntartása költséges ha nincs eukaliptusz fa. Néha azonban harapnak is. Minden állatkerben lehetőséget biztosítanak fotózásra 0-20 AUD.
Ugyan abból az erszényes fajból származik, mint a kenguru.
Ausztráliában és Tamániában nem található koala, inkább a Keleti part összefüggő eukaliptusz erdeiben. Pihe-puha bundájáért vadászták és Viktória államban ki is irtották ezzel, de azóta visszatelepítették. Olyannyira sikeresen, hogy a Kangaroo Island-on már túlszaporodtak. 5-14 kg súlyúak. Maximum15 évig él. A fa ágán alszanak, nincs rejtekhelyük. Kevés energiát használnak és kevés vizet iszik, akár 19 órát is pihenhet a 24-ből. Emésztőrendszere folyadékot és tápanyagot választ ki a levelekből, amely más állatoknak mérgező lenne.
12 éven keresztül csak egy utód születik a nőstény koalának. 35 napos, igen rövid vemhesség után 6 hónapig az erszényben lakik az alig 2 cm-es újszülött. Majd újabb 6 hónapot az anyja hátán tölt és az ürülékét eszi, úgyhogy szájon ne csókold a baby-t... :-D
Koala baby |
Koala baby |
Alvó koala |
Vombat
Éjszakai erszényes, nappal járataiban szundít. Füveket, gyökereket eszik. Akár 30 kilósra is megnőhet. Könnyen szelídül.
Dél-kelet Ausztráliában él. Állatkertekben a sötétített odujában szokták bemutatni, mert nappal nem sok mindent csinál, de alvás közben megcsodálhatjuk.
A többi erszényeshez hasonlóan 30 nap körül van vemhessége (és 2 éves korában az ivarérettsége), viszont nem egy hanem 3-4 kölyke születik a nősténynek.
Vombat Taronga Zoo, Sydney |
Erszényes Ördög / Tasmaniai Ördög
Ragadozó, dögevő, erszényesnyestfélék családjába tartozik. Maximum 9 évig él. 3 hetes terhesség után több tíz utód születik, de az erszényben több, mint fél évig csak pár már utódot szoptat. Az idősebb baby-ket a hátán is viszi.
Ma már csak Tasmaniában él, ami egy túl nagy sziget, de még Ausztráliához tartozik. Remélem eljutok oda is, hogy megnézhessem a világ egyetlen élőhelyén. Csupasz rózsaszín füleivel, fekete bundájával, 4-10 kilójával, idegesen rohangáló mozgásával nekem egy jól megtermett patkányra hasonlít. Amúgy aranyos, csak furcsa.
Csámcsog a husikán |
Az élővilág lenyűgöző. A madárvilágban a legfeltűnőbb elsőre a rengeteg papagáj, kakadu, galamb, pelikán, fekete hattyú, sas és még sorolhatnám. A parton, fákon, parkokban, udvarokban lencsevégre kaphatod őket, ha szemfüles vagy.
Australian Pelican |
Ausztrál Pelikán (Taronga Zoo, Sydney) |
Fekete Hattyú (Taronga Zoo, Sydney) |
Sirály (Bondi Beach, Sydney) |
Royal Spoonbill - Kanalasgém (Taronga Zoo, Sydney) |
Little Pinguin Ausztráliából (Taronga Zoo, Sydney) |
Red Lorikeet |
Kacsacsőrű emlős
Tojást rak, de szoptatja kicsinyeit. Kizárólag Ausztráliában
él, a keleti part édesvízű folyóiban és patakjaiban. 120 millió évet élt túl, ez a különleges ősállat. Viszont az esőerdők vizeiben maradt, nem vándololt a sivatag felé.
Hangyászsün
Kacsacsőrű emlős legközelebbi rokona. Hangyán és termeszen él. Elhagyta az erdőt, az egész kontinensen megtalálható. Ellenségei ellen beássa magát és hegyes tüskéivel védekezik.![]() |
Húsmarha |
Gyíkok
Egy környéken akár 47 fajta gyík is élhet.
Tüskés Ördög
Ragadós nyelvével Fekete Hangyákra vadászik. Rücskös bőre begyűjti a levegő nedvességét és a szájába vezeti a vizet.
Komodói Varánusz / Óriásgyík / Sárkány
Legnagyobb, legfélelmetesebb sivatagi gyík. Dögevő és ragadozó. Gyorsabban fut az embernél. A legagresszívebb kígyókat is megöli. 2 méteresre, 70 kilósra is megnőhet. Szeptemberbe lerakott 20 tojásai 7 hónap múlva kelnek ki.
Kígyók
Király Barna
Legagresszívebb kígyó, perceken belül végez egy emberrel a halálos mérge.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése